UR: Prof. Tomasz Kluz proktorem operacji robotycznych – prestiżowy awans rzeszowskiego ginekologa

UR: Prof. Tomasz Kluz proktorem operacji robotycznych – prestiżowy awans rzeszowskiego ginekologa

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kluz, kierownik Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie), dołączył do elitarnego grona proktorów – specjalistów uprawnionych do certyfikowania lekarzy operujących przy użyciu robota chirurgicznego.

W Polsce takie uprawienia w zakresie ginekologii operacyjnej posiadają obecnie jedynie dwie osoby. Profesor Kluz, jako jeden z najbardziej doświadczonych operatorów w kraju, ma na swoim koncie ponad 360 zabiegów wykonanych z wykorzystaniem systemu robotycznego. Uzyskanie statusu proktora wymagało nie tylko dużej liczby przeprowadzonych operacji (minimum 250), ale też ukończenia międzynarodowych szkoleń – m.in. w Strasburgu, we Francji – zgodnie z europejskim programem certyfikacyjnym.

Prof. Kluz już jako proktor certyfikował lekarzy w ośrodkach w Krakowie, Białej Podlaskiej i Katowicach. Jego rola polega na ocenie umiejętności chirurgicznych kandydatów oraz dbałości o bezpieczeństwo i najwyższy poziom merytoryczny wdrażania tej technologii w polskich szpitalach.

– Bycie proktorem to ogromna odpowiedzialność, mówi profesor. – Nie tylko oceniam kompetencje operatorów, ale też czuwam nad jakością wdrażania tej technologii. To satysfakcjonujące, gdy widzę, że kolejne zespoły medyczne rozwijają się i zdobywają nowe kompetencje.

System robotyczny to jedno z najnowocześniejszych narzędzi chirurgicznych na świecie, które umożliwia precyzyjne, minimalnie inwazyjne operacje. Wykorzystywany jest m.in. w ginekologii onkologicznej, urologii i chirurgii ogólnej. Procedura certyfikacyjna obejmuje intensywny cykl szkoleń: obserwację operacji, trening na symulatorze, kursy e-learningowe, a następnie egzamin praktyczny i operację pod nadzorem proktora.

– Operacje z wykorzystaniem robota chirurgicznego zrewolucjonizowały podejście do wielu zabiegów ginekologicznych, podkreśla prof. Kluz. – Pozwala nam działać z ogromną precyzją i minimalną ingerencją, co znacząco skraca czas rekonwalescencji pacjentek.

Awans prof. Kluza to nie tylko osobiste wyróżnienie, ale również prestiż dla USK w Rzeszowie – stawiającego na rozwój nowoczesnej chirurgii i innowacyjne metody leczenia pacjentek.

UR: Zakończyły się trwające blisko sześć tygodni archeologiczne prace wykopaliskowe

UR: Zakończyły się trwające blisko sześć tygodni archeologiczne prace wykopaliskowe

W trakcie tegorocznego sezonu badacze i studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali wielu interesujących (i niespodziewanych!) odkryć, które znacząco poszerzają wiedzę na temat egzystencji ludzkich populacji na terenie pogranicza Wysoczyzny Kańczuckiej i Doliny Dolnego Sanu na przestrzeni kilku tysięcy lat.

Jednym z najciekawszych efektów badań w Orłach była identyfikacja grobu niszowego kultury ceramiki sznurowej datowanego na III tys. przed Chr. Wewnątrz tego obiektu, na głębokości blisko dwóch metrów, natrafiono na szkielety dwóch osób, ułożonych w pozycji skurczonej. Zmarłym towarzyszyły rożnego rodzaju dary grobowe, m.in. naczynia ceramiczne, siekierki, dłuto kościane i inne przedmioty. Pozyskane materiały archeologiczne i bioarcheologiczne poddane zostaną specjalistycznym analizom laboratoryjnym, a wyniki tych prac będą w przyszłości opublikowane i szeroko udostępnione.

Archeolodzy wrócą do Orłów już w przyszłym sezonie. Planowane są równocześnie symultaniczne badania na oddalonym o kilkaset metrów stanowisku w Hnatkowicach, rozpoznanym wstępnie w ramach zrealizowanego grantu NCN, pt. Dynamika osadnictwa kultury pucharów lejkowatych na lessach Podgórza Rzeszowskiego.

Przeprowadzenie badań w Orłach, stan. 4 było możliwe dzięki uprzejmości Pana Zbigniewa Hałuszki, właściciela gruntów, w obrębie których znajduje się stanowisko. Nieocenioną pomoc zaoferował również wójt gminy Orły, Pan Bogusław Słabicki. Obu Panom należy się dozgonna wdzięczność. Warto również podkreślić wysoką jakość współpracy ze służbami konserwatorskimi. Podziękowania należą się Pani Beacie Kot – Podkarpackiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków oraz Pani Małgorzacie Pałeczce. Osobne słowa uznania należy skierować w stronę wszystkich sympatyków dziejów minionych, mieszańców Orłów i okolic, którzy chętnie odwiedzali teren badań, zadając często bardzo ciekawe i ważne pytania. Tegoroczne odkrycia są istotne nie tylko z perspektywy naukowej, konserwatorskiej, ale mają one również olbrzymi walor społeczny. Jest to szczególnie budujące wobec kolejnych planów badawczych Uniwersytetu Rzeszowskiego na tym terenie. To są również Państwa sukcesy! /ur.edu.pl/

UR: XV edycja Rzeszowskiej Konferencji Młodych Fizyków

UR: XV edycja Rzeszowskiej Konferencji Młodych Fizyków

W dniu 1 VII 2022 w Kolegium Nauk Przyrodniczych odbyła się XV edycja Rzeszowskiej Konferencji Młodych Fizyków, organizowanej pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Fizycznego z oddziałem w Rzeszowie, Kolegium Nauk Przyrodniczych UR, Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej oraz Koła Naukowego Fizyków UR. Wśród tegorocznych uczestników, obok reprezentantów Rzeszowa (Uniwersytet Rzeszowski i Politechnika Rzeszowska), znaleźli się studenci i młodzi naukowcy afiliowani w Krakowie (Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Akademia Górniczo-Hutnicza), Łodzi (Politechnika Łódzka) oraz Przykarpackim Uniwersytecie w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Uczestnicy mieli możliwość prezentowania swoich wyników w formie wykładów oraz posterów.

Po trzech latach przerwy młodzi naukowcy znów mogli spotkać się, aby przedstawiać swoje wyniki oraz wymieniać się swoimi doświadczeniami. Cieszy również fakt, iż pomimo trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą udało się nam połączyć z przedstawicielem ukraińskiej Uczelni i wysłuchać bardzo interesującego wykładu. Wszyscy liczymy na kontynuację niniejszej serii konferencji, jako że widzimy ile radości daje możliwość spotkań studentów i doktorantów z różnych ośrodków naukowych.

[ur.edu.pl]